Oct 31 CEE-SECR: Banks and courses: «Software product and services sales», «Useful users» & «CMMI», Oct 31 – Nov 1 «Certified ScrumMaster»
SECR 2011 is over. You can learn about our current event at www.secr.ru.

2011 Conference program

 
Agile
 
Cloud
 
Business
 
SE: Practice
 
SE: Research
 
Human capital
 
Process, metrics
 
UX
 
Mobile

Tuesday, November 1 | Wednesday, November 2 | Thursday, November 3

                     
Time Function/Session Topics
08:00–09:30 Registration
  Room 1
09:30–10:00
Opening ceremony
Greeting from Igor Agamirzian (Russian Venture Company)
Greeting from Victor Ivannikov (Russian Academy of Science)
10:00–10:45
 

Plenary session
On the way to practical application of verification in the process of software system development

Prof.Dr.Yuri Karpov
(SPbSTU (Polytech))

  Room 1 Room 2 Room 3
10:45–11:30
 
 

Dynamic services: enterprise cloud computing practice

Achim Stohr (T-Systems)

 
 

Direction in parallel and heterogeneous programming

Robert Geva (Intel)

 
 
 
11:00–11:30

Management of IT companies: who will replace the 90s nominees?

Anatoly Sourkis (Digital Design)

11:30–12:00 Coffee break
12:00–12:30
 
 

Functional programming for the development of distributed cloud and web applications in F#

Dmitry Soshnikov (Microsoft)

 
 

Technology for mobile online services development

Andrey Terekhov (SPbSU and Lanit-Tercom)

 
 

Teaching Programming: What We Miss in Academia

Evgeny Pyshkin (SPbSTU (Polytech))

12:30–13:00
 

“…boarding to the flight Moscow-Cloud is starting now…”

Vlad Pavlov (rollApp Inc.)

 

Mobile Cross Platform Development

Igor Markov (Auriga)

 

Experience with a course on software design

Anton Khritankov (MIPT)

13:00–13:30
 

Diagnostics experience in Parallels virtualization products

Anna Vorobyeva (Parallels)

13:00–14:00

Routing Algorithms and Related Technology

Andrew V. Goldberg (Microsoft)

 

Extreme programming by contest teams for discrete mathematics problems on example of genome assembly

Fedor Tsarev (SPbSU ITMO)

13:30–14:30    
Lunch
14:30–15:00
 
 

Review of the salaries market of IT companies employees

Denis Kalanov (IT-Dominanta)

 
15:00–15:30
 
 

New approach to optimization of block-level data processing algorithm in cloud-environment

Aleksandr Povaliaev (EMC)

 
 

Project ERA-GLONASS: requirements, project plan, results achieved and collaboration with Luxoft company

Yaroslav Domaratsky (JSC NIS)

 
 

Heroes wanted

Alexei Filimonov (GlobalTechin)

15:30–16:00
 
15:30–16:30

Specifics of writing cloud computing software
Discussion panel

Moderator: Max Kuzkin (Parallels)
Panelists: Basil Dyachkov (Asoft), Askar Rahimberdiev (MoySklad), David Galoyan (Megaplan), Andrian Bushin (Active Technologies)

 

Improved Strategies for Change Management: The Funnel Model

Paolo Rocchi (IBM)

 
 

Saint-Petersburg IT Academy

Alexander Andreev (SoftJoys)

16:00–16:30
 

Development process in embedded area

Alexander Ryltsov (Astrosoft)

 

Technical knowledge growth and sharing: approaches and their peculiarities

Yelena Belyayeva (Motorola Mobility)

16:30–17:00 Coffee break
17:00–17:30
 
 

Software business = brilliant developers + professional sellers

Arseny Tarasov (Adobe Systems)

 
 

From Only-SQL to NoSQL to YeSQL

Mickey Alon (GigaSpaces Technologies)

 
 

Student project in IT-company: HR incubator and leadership school

Ksenia Shigapova (Lanit-Tercom)

17:30–18:00
 
17:30–18:30

SE industry development from exporters point of view
Panel discussion

Moderator: Valentin Makarov (RUSSOFT)
Panelists: Vyacheslav Nesterov (EMC), Alexander Egorov (Reksoft), Dmitry Dyrmovsky (Speech Technology Center), Alexander Pozdniakov (FirstLine Software), Yulia Khitrova (STC)

 
 

Guidelines for framework Development process

Vojislav Stanojevic (University of Belgrade)

 

Company-employee relationship in small and medium enterprises

Konstantin Bychenkov (Open Code LLC)

18:00–18:30
 

Linked data driven development

Jan Božnik (University of Maribor)

 

Building a Technology Practice: People, Technologies, Knowledge, Progress

Dmitry Sysolyatin (Luxoft)


Tuesday, November 1 | Wednesday, November 2 | Thursday, November 3

                     
Time Function/Session Topics
08:00–09:00 Registration
  Room 1
09:00–09:45
 

Plenary session
Multirequirements: Giving software requirements their due

Prof.Dr.Bertrand Meyer (Eiffel Software and ETH)

09:45–10:00 Break
  Room 1 Room 2 Room 3
10:00–10:30
 
 

Factory Approach for Testing Large Scale Projects

Anne Hager (T-Systems)

 
 

ISPMA: The first international standard for education and certification of software product managers

Hans-Bernd Kittlaus (ISPMA)

 
 

Accelerating multiple alignment on FPGA with a high-level hardware description language

Oleg Medvedev (SPbSU)

10:30–11:00
 

ALM tools: past, present and future

Stefano Rizzo (Polarion)

 

Assessing Integrated Measurement and Evaluation Strategies: A Case Study

Luis Olsina (UNLPam)

 

Modeling of a computer cluster on a distributed simulator. Verification of computing node and network models

Grigory Rechistov (MIPT)

11:00–11:30
 
 

Smarter Banking: IBM Industry Frameworks, Cloud computing

Dmitry Gavrilov (IBM)

 
 

DDD as an effective method of work in conditions of system complexity

Maxim Tsepkov (CUSTIS)

 
 

How to Measure “Soft” Things

Arsen Shoukourian (CQG)

11:30–12:00 Coffee break
12:00–12:30
 
 

Switching to agile development approach in project with long history

Artem Vorobyev (Deutsche Bank)

 
 

Three Dimensions of Software Analysis: Performance, Power, Parallelism

Stanislav Bratanov (Intel)

 
 
12:00–13:30

Integration the user interface design in development process. Trends and Challenges
Panel Discussion

Moderator: Svetlana Tsikoza (Independent User Experience Consultant)

Expert: Ivan Mikhailov (oktogo.ru), Alexey Kopylov (UIDesign Group)

Talks:

A web coder cry to programmers: how can we live together? Constantine Osnos (First Line Software)

Could a programmer turn to be a UX designer? Svetlana Tsikoza (Independent User Experience Consultant)

12:30–13:00
 

Enterprise Agile Toolkit

Konstantine Gurnov (Luxoft)

 

Teaching Secure Software Engineering: Writing Secure Code

Huiming Yu (North Carolina A&T State University)

13:00–13:30
 

Applying Agile methodologies in corporate environment

Alexander Babkin (Motorola Mobility)

 
 

Mining source code changes from software repositories

Črt Gerlec (University of Maribor)

13:30–14:30 Lunch
14:30–15:00
 
 

How to save cats: Iteration Zero in Agile

Askhat Urazbaev (Scrumtrek, Agile Russia)

 
15:00–15:30
 
15:00–16:30

SCRUM, Kanban, XP… How to choose?
Panel discussion

Moderators: Askhat Urazbaev (Scrumtrek, Agile Russia) and
Sergei Andrzheevsky (First Line Software)
Panelists: Boris Wolfson (Softline), Dmitry Ovechkin (Innova Systems), Alexey Filimonov (Global TechInnovations)

 
 

E-government in Russia: Myths and Reality

Andrei Svistunov (IAC Saint-Petersburg)

 
 

Automated integration tests for AJAX applications

Sergey Karpushin (Auriga)

15:30–16:00
 
 

Software Product Management in the Russian Companies

Andrey Maglyas (Lappeenranta University of Technology)

Load testing and load testing personnel training in low budget projects

Ilya Evlampiev (Exigen Services)

16:00–16:30
 
 

Experiences from model-based GUI testing in smartphone camera and messaging development

Mika Katara (Tampere University of Technology)

 

Regression testing of compiler: experience, technologies, automation

Vasiliy Kurkov (Intel)

16:30–17:00 Coffee break
17:00–17:30
 
 

The convergence of professional and social information environment in modern society

Boris Slavin (ITCo.)

 
 

Arquillian: Real Java enterprise testing

Aslak Knutsen (RedHat)

 
 

Automated Program Transformation for Migration to New Libraries

Vladimir Itsykson (SPbSTU (Polytech))

17:30–18:00
 
 

Intel Partner Programs: on the move in 2011

Alexey Stromov (Intel)

 

Test Automation experience in Agile project

Tatiana Zuyeva (Lanit-Tercom)

 
 

Cloud application development specifics

Askar Rahimberdiev (Moysklad)

18:00–18:30
 

Support innovative projects by the business community

Dmitry Gorbunov (Moscow Entrepreneur Association)

Automated testing of JavaFX applications: UI testing for developers

Alexandre Iline (Oracle)

 
 

Software risk management

Elena Pesotskaya (HSE)

18:30–20:00 Beer party / Networking

Tuesday, November 1 | Wednesday, November 2 | Thursday, November 3

                     
Time Function/Session Topics
08:00–09:30 Registration
  Room 1
09:30–10:15
 

Plenary session

Serguei Beloussov
(Runa Capital and Parallels)

“Умные деньги” для умных стартапов
10:15–10:30 Break
  Room 1 Room 2 Room 3
10:30–11:00
 
 

Making your products global: hints for startups

Aram Pakhchanian (ABBYY)

 
 

Patenting of software-development: Russian practice

Michael Radchenko (SoftPatent)

 
 

APAWE, rapid technology of business application programming

Andrey Aparinov (Softland Systems)

11:00–11:30
 

Entering international market by Russian software company

Ovanes Mikhaylov (Kaspersky Lab Iberia)

 
 

Concordant Suite of Process Models

Grigory Gusev (Luxoft)

 

Document workflow in MS SharePoint: typical tasks, comparing various approaches

Alexander Pletnev (Auriga)

11:30–12:00
 

Mistakes made by Russian companies entering US markets

Dmitry Dubograev (Femida.us)

Using metrics in software development

Max Kuzkin (Parallels)

 
 

Software Reliability Estimation Based on Static Error Detection

Mikhail Glukhih (SPbSTU (Polytech))

12:00–12:30 Coffee break
12:30–13:00
 
 
12:30–13:45

Venture Capital & Startups
Round table

Moderator: Nick Puntikov (MITEF Russia)
Panelists: Vlad Pavlov (rollApp Inc.), Michael Radchenko (SoftPatent), Sergey Eremin (Microsoft Russia), Anatoly Gaverdovsky (yaM Labs), Sergey Kotyrev (Umisoft), Artem Kumpel (ITmozg)

 
 

Fixed price development process for Investment banking

Dmitry Lubanov (Exigen Services)

 
 

No more buttons or the rules of designing for touch interfaces

Alexey Martynenko (Aplica)

13:00–13:30
 

The skills managers need in real-world small projects

Alexander Kalouguine (PMarcor, Mercury Development)

 

Effective test harness based on open source frameworks and tools (Selenium, TestNG, Hudson, Surefire) for cross-platform testing of Web applications

Vitaly Duhov (Dino Systems)

13:30–13:45  
  Room 1
13:45–14:30
 

Plenary session

Jeff Sutherland
(Scrum, Inc and Scrum Foundation)

14:30–14:45
Closing ceremony

© CEE-SECR 2011 • Email: contact@secr.ru
Proudly powered by WordPress. • Hosted by Hosting Community